Kam?

Keďže nie som závratne perspektívny ani obzvlášť pracovitý zamestnanec, nezdedil som fabriku na výrobu raw tyčiniek a ani nepredávam užitočné e-booky plné rád, ako a kam cestovať, výber dovolenkových destinácií je limitovaný mojimi finančnými možnosťami.

Nie som ani žiaden digitálny nomád, ktorý pracuje spod slnečníka na pláži, takže ďalším obmedzujúcim faktorom je tých biednych dvadsaťpäť dní dovolenky, ktoré mám na každý rok vymeraných. A nie som ani trpezlivý domáci kantor, ktorý by učil deti to, čo je dôležité v zmysle feng-šuej, a nie kopu zbytočných kravín, ktoré do našich potomkov tlačia v konvenčných školách. Tak sa musím triafať do obdobia prázdnin, kedy je všade na mraky iných turistov. Inak by sa moje decká potulovali dva mesiace bezprízorne po našom sídlisku, zatiaľ čo ja by som sedel v kancli a zarábal na ďalšie výlety.

Ako stabilná destinácia na letné prázdniny sa nám osvedčilo Rakúsko. Majú tam krásne a veľké hory, kde sa turisti rozlezú a netreba tam čakať v  rade na každý rebrík ako pri pokladni v Kauflande. Je tam množstvo historických a prírodných pamiatok, kúpalísk a atrakcií, kde sa decká do sýtosti vyblbnú. Je to hneď tuná, za rohom, pár hodín cesty autom. Navyše sú tam čisté a cenovo dostupné kempingy, kde možno bezpečne a beztrestne prenocovať.

Keď máme náladu na poriadnu kúpačku, vyrazíme do Maďarska. Termálne pramene u našich južných susedov, ktorými napĺňajú bazény a tobogány akvaparkov sú dostatočne teplé, navyše tú vodu nie je treba chlórovať. A kým sa ja napchávam svojimi čípoš halászlé, decká mi maďarský guľášik či perkelt nikdy neodmietku.

Keď vyraziť k moru, tak k poriadnemu. Takému, kde sú riadne vlny. Samozrejme dlhá piesková pláž, kde sa dajú stavať pieskové koláčiky a hrady a kde možno neposlušné decko zahrabať až po krk do piesku. Niekam, kde sa neváľajú obézne tulene a solárkové kočky na lehátkach tak tesne vedľa seba, že popri nich pomaly nemožno prejsť do vody. Takže k poľskému alebo litovskému Baltu! Samozrejme sú aj iné príjemné miesta, grécke Malé Kyklady sa nám napríklad veľmi páčili, ale na juh treba proste vyraziť mimo hlavnej letnej dovolenkovej sezóny…

Decká žiaľ pamiatky a prechádzky po historických mestách moc nemusia. Popravde, toto ich dokáže extrémne otráviť. A čím viac sú deti otrávené, tým sú odpornejšie. A čím sú odpornejšie, tým viac mám chuť ich zabiť. Ale vražda je trestným činom nie len na Slovensku, takže vždy musíme vymyslieť nejaký kompromis medzi tým, čo ešte znesú a čo baví nás, rodičov. V tomto ohľade máme radi veľmi napríklad Čechy, ale celkom sa nám osvedčila aj Malta, španielska Andalúzia, Maroko a Portugalsko.

No a ktovie, možno raz príde čas aj na poriadnu exotiku.

Keď sa nedá vyraziť do ďaleka, ale cestovateľské topánky nás svrbia, dosť zaujímavých miest, ktoré hľadáme a postupne skúšame prebádať aj okolo Bratislavy.