Vôňa korenia a tabaku vodných fajok. Krik predavačov, ponúkajúcich svoj tovar, miešajúci sa s klepotom kladív remeselníkov, vyrábajúcich prekrásne mosadzné nádoby. Úzke uličky a všade plno ľudí. Nikde inde nie je atmosféra Orientu cítiť tak silno ako práve na bazáre.

Sortiment od výmyslu sveta

            Dostanete tu kúpiť všetko. Čaje, korenia, sladkosti či exotické ovocie. Tkané koberce, bavlnené šatky a hodvábne prikrývky. Ale aj sliepku, ovcu či ťavu. Sortiment sa líši od miesta k miestu. Bazáre v krajinách na pobreží stredozemného mora, po arabsky nazývané „souk“ ponúkajú morské plody a keďže sú často navštevované turistami, práve tu je najlepší výber dovolenkových suvenírov. Tolkučka, najväčší bazár v Strednej Ázií je vyhlásená kvalitnými kožušinami karakulských oviec, a vyšívanými vlnenými prikrývkami, kým tržnica Bakara v somálskom hlavnom meste Mogadišo je známa svojou ponukou strelných zbraní. Bazár je fenomén, ktorý si pri návšteve orientu určite nemožno nechať ujsť.

Kde teda najlepšie nakúpiť? Istanbul, brána do orientu, ponúka hneď niekoľko zaujímavých miest. Korenie a sladkosti sa predávajú v Egyptskom bazáre, iba kúsok od prielivu Bospor, ktorý oddeľuje Európu od Ázie. Zhovorčiví predavači ponúkajú svoje produkty na ochutnávku, takže chuťové poháriky si prídu na svoje, aj keď nič nekúpite. Na kopci, pri sultánskom paláci Topkapi, stojí krytý bazár Kapali Čarši, ktorý ponúka všetko ostatné. Okrem nákupov stojí za videnie aj jeho interiér z pätnásteho storočia, jeho krásne maľované stropy. „Zlato a šatky idú najviac na odbyt“, konštatuje Kerim, mladý predavač. „Keď vieš zjednávať, nikde inde v Turecku nekúpiš lacnejšie suveníry, ako tu. A pekné dievčatá majú extra zľavu“ žmurkne sa mladú Nemku, obzerajúcu maľované misky. Hoci skončil vysokú školu, je predavačom na bazáre. Slušne zarobí, ale nie je to podľa neho iba o tom. Baví ho najmä kontakt s rôznymi ľuďmi. „Mám takýto papier“ vyťahuje husto popísaný hárok „kam zbieram zdvorilosti v rôznych cudzích rečiach“. Pozdrav a poďakovanie má už v 53 jazykoch. Na rozlúčku zamáva a lámanou slovenčinou zakričí: „Ďakujem! Príďte zas!“

Starý Bazár v egyptskej Káhire ponúka úplne inú atmosféru. „Arabský obchodník nie je ako Turek“, tvrdí Malik, starý kupec predávajúci voňavky. Práve tie sú špecialitou káhirského bazáru. V dedine Birqaš, iba pár kilometrov od Káhiry sa koná každé ráno trh s ťavami, vraj najväčší v Afrike. Na predaj sú stovky kusov, no nie je to nič pre milovníkov zvierat. Ťavy sú tu iba tovarom a podľa toho sa k nim správajú.

V severnej Afrike sú najnavštevovanejšie okrem káhirského starého bazáru ešte trhy v starom Tunise a Marakéši v Maroku, ktorý je snáď najsilnejším zážitkom pre labužníkov. Ovocie a sladkosti balené v mede sú iba návnadou na to, čo všetko si tu mlsný jazyk môže nájsť. Hlavne sa nebáť experimentovať! Mesto Féz, severne od Marakéša je zas centrom kožiarskeho priemyslu. Kabelky, topánky, lampy z maľovanej kože. Tá sa tu farbí a spracúva doteraz ručne. Lepšie povedané, nohami. Garbiari máčajú kože v rôznych roztokoch, v ktorých zmäknú a následne ich pláchajú v kadiach s farbami. Do tovární je možné nakuknúť, od dôkladnejšej prehliadky však odrádza príšerný smrad, šíriaci sa zo spracúvaných koží.

Na nákup kobercov je najlepší bazár v iránskom Tabríze, o ktorom miestni radi rozprávajú, ako o najväčšom krytom bazáre na svete. Pod strechou je až 35 km ulíc a uličiek. Cudzinec sa tu stratí, ani nevie ako.

Svoj bazár má každé väčšie orientálne mesto. Každý má vlastnú typickú atmosféru, svoje osobitosti. Ako všade, kde sa ľudia tlačia, aj na bazároch sa tmolia vreckoví zlodeji. No netreba sa prehnane obávať, pri troche pozornosti sa iste nič nestane. Je nutné si ešte zvyknúť na ďalšiu typickú črtu nakupovania v Oriente. Cena nikdy nie je pevne stanovená, treba sa o ňu jednať.

Umenie zjednávania

Pre nás, ľudí zo Západu, je zjednávanie nezvyklé, pre mnohých niekedy až nepríjemné. „Ako si to dovoľujú, predávať za také prehnané ceny“, začul som neraz pri prechádzke bazárom rozhorčené poznámky západných turistov. Keď sa však vec vezme do rúk zo správnej strany, môže zjednávanie byť dokonca zábavné. Jednoducho patrí ku koloritu orientálnych bazárov.

Treba mať na zreteli, že pre predavačov je to predovšetkým možnosť, ako sa s kupujúcim trochu zoznámiť, nie iba šanca, predať neskúsenému turistovi tovar za premrštenú cenu. Často sa podarí na bazáre vyjednať nákup za oveľa priaznivejšiu sumu, než akú ponúkajú suvenírové obchody pre turistov s pevne stanovenými cenami. Je dobré prejsť viac stánkov, popozerať tovar a zistiť, koľko vyhliadnutá vec približne stojí. Cieľom nie je dostať tovar čo najlacnejšie, iba málokedy dostane cudzinec takú cenu, akú platia miestni. Pointa zjednávania spočíva v nájdení adekvátnej sumy, ktorú je kupujúci ochotný zaplatiť a za ktorú je ešte predavač ochotný tovar predať. Nemá zmysel pol hodiny stráviť naťahovaním sa a hádkami o päť centov.

Kupujúci sa môže pýtať na cenu kde len chce a koľko krát chce. Predavači majú taktiku opačnú. Snažia sa vymámiť z kupca sumu, ktorú je on ochotný zaplatiť. Akonáhle kupujúci povie sumu, považuje sa za neslušné, z obchodu odstúpiť, aj keby predavač z vedľajšieho stánku ponúkol hneď nižšiu (čo sa v praxi samozrejme nestane). Suma, ktorú povie kupujúci je braná, ako spodná hranica a môže sa začať zjednávať. „Ale, priateľ môj, to nemyslíš vážne! Za takú smiešnu sumu, akú ponúkaš, takýto pekný kúsok nezoženieš nikde!“ Nejako takto bude pravdepodobne vyzerať reakcia predavača. Zjednávanie sa práve začalo…

Netreba mať pocit, že predávajúci vás chce okradnúť. Orientálci k zjednávaniu pristupujú s humorom a nikdy nepokladajú predavača za svojho nepriateľa. S úsmevom aj cena klesá dolu rýchlejšie a takto si možno okrem pekného suveníru domov odniesť aj nefalšované zážitky z Orientu.

Typy pre úspešné zjednávanie:

1/ Buď veselý a priateľský, predavač ťa nechce okradnúť (hoci to niekedy tak vyzerá).

2/ Sprav malý prieskum, koľko pýtajú za podobnú vec iní predavači.

3/ Zjednávať sa nauč na drobnostiach (peňaženky, korálky), až keď si na tento spôsob nákupu zvykneš, pusti sa do hodnotnejších vecí. Zjednávanie treba dostať do krvi.

4/ Nikdy neber prvú ponúknutú cenu. Ak predavač odmieta zjednávať, jednoducho odíď.

5/ Turista ťažko dostane takú cenu, ako miestny. Nemaj to obchodníkom za zlé, aj oni chcú mať nejaký profit z cestovného ruchu.

6/ Ak plánuješ kupovať viac vecí, kupuj ich naraz, pri väčšom nákupe máš šancu dostať lepšiu cenu.

7/ Nájdi dôvod, prečo by si mali dostať zľavu (veď o kus ďalej je predsa to isté a lacnejšie, napríklad).

8/ Nakupuj skoro ráno. Mnohí obchodníci v Oriente sa držia tradície, že prvému zákazníkovi pustia tovar za cenu, ktorú si on povie. Tvrdia, že to zaručí úspešný deň.

9/ Rozhodni sa už vopred, koľko si ochotný zaplatiť. Ak povieš sumu, chcieť neskôr zaplatiť menej sa považuje za neslušné.

10/ Jednou z najosvedčenejších taktík je tváriť sa, že tovar za požadovanú cenu nechcete a odchádzate. Predavači za vami kľudne vybehnú aj na ulicu!

Prajem príjemný zážitok a dobre nakúp!