Ubytovanie

Časy, keď som po príchode do nového mesta trávil prvé hodiny obiehaním hotelov a hľadaním ubytovania sú dávno preč. S deckami by to aj tak nebola zábava. Dnes je už všetko na webe. Nevýhodou je, že sme na cestách menej flexibilní. Ak sa nám nejaké miesto páči, rozhodnúť sa, že ostaneme dlhšie, moc nejde. Najlepšie a najlacnejšie ponuky sú totiž vždy vychytané ako prvé. Ubytovanie si teda spravidla rezervujeme vopred. V tomto sú super kempingy v menej vykričaných lokalitách, miesto na stan sa vždy nájde aj bez rezervácie. Alebo lesné čistinky, nad nimi on-line rezervačné systémy vládu ešte neprebrali.

Deťom je vcelku jedno, kde budú spať. Drobci kľudne odkväcnú v kočiari či na rukách. Na trávniku v parku alebo na sedadlách auta. Na stole v krčme, aj nad obrázkovým menu pri výbere večere v reštaurácií nám už jeden zaspal. Keď sa okolo nič nedeje, večer vypínajú. Čím sú starší, tým je to samozrejme zložitejšie.

Na vyhľadávanie ubytovania najčastejšie využívam booking.com. Vzhľadom na to, že deti s obľubou ochorejú deň, dva pred plánovaným odjazdom, možnosť bezplatného storna pri väčšine ponúk je na nezaplatenie. Pred veľkými hotelmi dávam prednosť menším penziónom, alebo ubytovaniu na súkromí. Nemám na to žiadne racionálne zdôvodnenie, proste som si tak zvykol. Obyčajne to aj býva o fúz lacnejšie. Raňajky na ubytovaní bezpodmienečne nepotrebujem, hoci decká krásne pripravené švédske stoly milujú. Ale dajú si tam väčšinou musli, alebo pečivo s nutelou a takéto šmakulády viem bez problémov vyčarovať aj na izbe. Možnosť vlastného varenia je vždy plus. Rád síce ochutnávam aj miestne pochúťky, ale pri dlhšom pobyte každodenné jedenie v reštaurácií proste na peňaženke cítiť.

Pri cestovaní s batohom je dôležitá dostupnosť ubytovania. Historická budova s výhľadom na hlavné námestie je super, ale prednosť dávam miestam bližšie pri zastávkach hromadnej dopravy. Bývanie na sídliskách mimo centrum je o poznanie lacnejšie a prechádzka po obytných zónach ukáže ten skutočný život v navštívenom mieste. Tých pár zastávok autobusom či metrom pri ceste do centra problém zvyčajne nerobí. Odľahlejšie ubytovania mimo turistických zón sú spravidla aj kľudnejšie, neprúdia tu davy a hlučná zábava do skorých ranných hodín pod oknami neruší spánok. Ak ubytko nie je na stanici alebo pri diaľnici, samozrejme.
Vždy si poriadne pozriem lokalitu aj cez google maps. Steet view je úžasné! Možno tak zistiť, či sa ubytovanie nenachádza v nejakom nevábnom ghete, kde sú najbližšie potraviny, zastávky či detské ihrisko. Toto je inak dôležitá prednosť. Aj keď deti vyzerajú po celodennej prehliadke mesta zničené, oni si v skutočnosti tajne schovávajú zásobu poslednej energie, aby mohli po príchode na izbu začať robiť zlobu. Preto je výhodné bývať obďaleč detského ihriska a pred večerným príchodom ich ešte na chvíľu vypustiť. Vybijú tak aj posledné skryté rezervy a zaspia oveľa rýchlejšie.

Pri cestách autom radi ostávame mimo veľkých miest, niekde v dedinkách na okolí. Záchytné parkoviská metropol sú zvyčajne ľahko dostupné a po meste sa potom už presúvame mestskou dopravou. Po večeroch môžeme vychutnávať romantiku a čaro vidieckeho života. Deti vypustím do poľa, nech sa pasú a ja zájdem na pohárik do miestnej krčmy.

Za viac než príjemnú alternatívu k štandardnému ubytovaniu považujem kempovanie. Drobci môžu kedykoľvek vybehnúť von, teda oni vlastne všetok čas trávia vonku. A keď sú vnútri, nie je treba sa báť, že poničia drahé vybavenie hotelovej izby. Ak je stan dostatočne veľký a zabývaný slušným vybavením, poskytuje dostatok komfortu. Spíme v teplých spacákoch na nafukovacích karimatkách, veci máme poukladané v skladacích skriniach, ktoré pohodlne vlezú do auta pri transporte a zároveň sa tam schová všetko oblečenie, zvyšky jedál a ostatný bordel, ktorý tak irituje našu mamku. Nosíme rozkladací stôl s lavicami. Občas sa síce niekto zrúbe na zem, ale veď nevadí, spadne predsa do trávy. Varíme si na plynovom variči, je to vcelku adekvátna náhrada kuchyne, keď treba niečo rýchle uvariť. Ešte keby tak existovala skladacia umývačka riadu, to by bola aká paráda! Viac o tejto variante ubytovania nájdeš v článku o kempovaní s deťmi.

Možno to celé vyzerá ako nedôležitá banalita, veď na výlety sa chodí poznávať a zabávať sa, nie váľať sa v posteli či v stane. Pre mňa je však veľmi dôležité byť dobre vyspatý. Unavený ľahko strácam nervy a som zlý na deti a to si oni určite nezaslúžia. No, niekedy si teda zaslúžia, ale to už sa netýka ubytovania. V každom prípade, pri hľadaní miesta, kde zložiť hlavu, treba byť obozretný. Zlé ubytovanie totiž dokáže skaziť aj inak veľmi pekný výlet.